Chihuahua

Chihuahua idealna rasa do bloku?

Dla kogo chihuahua? Dla każdego kto szuka doskonałego psa do towarzystwa i ma odpowiednią ilość czasu by dobrze go wychować. Chihuahua są odważne i ciekawskie ale maleńkie i siłą rzeczy otaczający je świat jest trudniejszy w odbiorze dla nich niż dla dużych psów. Dlatego chihuahua ujawni swą wielką duszę w małym ciałku jeśli mu w tym pomożemy odpowiednio go socjalizując, szkoląc, a przede wszystkim pozwalając mu uczestniczyć w jak największym obszarze naszego życia.

Jeśli chcesz mieć wiernego, lojalnego towarzysza, którego można wziąć w zasadzie do każdego miejsca w mieście, który łatwo poddaje się szkoleniu, ma wspaniałą pamięć, sprzątnięcie po nim nie nastręcza na spacerze większych problemów, ucieszą go długie wycieczki do lasu ale też nic się nie stanie jak słotny listopad spędzi na szybkich spacerkach „dookoła bloku” to chihuahua jest dla ciebie.

Jeśli…

  • masz w domu dzieci poniżej 3-4 roku życia które nie miały do tej pory kontaktów z niewielkim zwierzęciem przemyśl jeszcze raz decyzję o zakupie chihuahua. Może warto ją jednak odłożyć na później. Moje psy pojawiały się w domu gdzie były bardzo małe dzieci ale wcześniej były w nim koty, dzieci wychowywały się z innymi psami i wiedziały jak się zachować. Małe dziecko bezwiednie może zrobić krzywdę tak małemu psu. Przytulony z całej siły labrador prawdopodobnie tego nie poczuje, chihuahua może doznać obrażeń. Dzieci uwielbiają nosić psy, upadek nawet z tak niskiej wysokości jak ręce dwulatka dla chi może się skończyć tragicznie. Jeśli twoje dziecko, niezależnie od wieku, wie, że bawimy się „z psem” a nie „psem”, potrafi respektować święty czas psa – przy misce i na posłaniu, a ty masz odpowiednio dużo determinacji żeby mieć „oczy na około głowy” to nie mam nic przeciwko domowi z małym dzieckiem. Choć idealnie jest gdy to dziecko ma jednak nieco ponad 5 lat,
  • jesteś osobą w bardzo zaawansowanym wieku, rozważ czy rozsądnie jest kupować szczenię. Choć życzę Ci 100 lat, nie jesteśmy wieczni a chihuahua żyje średnio 15 lat, zwykle żyje znacznie dłużej. Jednocześnie chihuahua to wymarzony towarzysz właśnie dla osoby starszej, która już nie pracuje i ma dla swojego chi mnóstwo czasu. Jest mały, więc słabsza osoba nie będzie miała problemu z opanowaniem go na spacerze (nie pociągnie np. tak mocno na oblodzonej drodze, żeby doprowadzić do upadku). Mimo sporego jednorazowego wydatku na rodowodowe szczenię i wyprawkę chihuahua jest stosunkowo niedrogi w utrzymaniu. Karmiony najdroższą nawet karmą klasy „super premium” zje jej nieporównywalnie mniej od psa innej rasy, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych czy wizyt u groomera (psiego fryzjera).
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie chihuahua-1024x719.jpg
  • posiadasz drugiego psa dużej rasy, spokojnie, to nie znaczy, że nie możesz mieć chihuahua, szczególnie jeśli wraz z hodowcą wybierzecie silne szczenię rokujące na wagę w dorosłym życiu bliżej 3 kg. (można to określić w przybliżeniu na podstawie wagi urodzeniowej szczenięcia i jego przyrostów wagowych w kolejnych tygodniach życia). Jest wiele hodowli gdzie z powodzeniem koegzystują duże psy i chihuahua. Decyzja wprowadzeniu chihuahua do domu gdzie króluje pies dużej rasy musi być jednak przemyślana. Duży pies może zrobić krzywdę chihuahua nawet niechcący, w zabawie. Nie najlepszym pomysłem jest na pewno łączenie chi z innym młodym, żywiołowym psem dużej rasy. Dorosły, zrównoważony pies może być jednak dla chi wspaniałym towarzyszem, chociaż wymagać będzie od ciebie wzmożonej uwagi i kontroli ich wspólnych zabaw.